פתיחות

הדברים שהופכים ספרי קריאה למעניינים יותר

חשבתם פעם מה גורם לכם לקחת ספר מהמדף בספרייה או בחנות ולהביט בו? מה יגרום לכם להתיישב או לשכב וממש להתעמק בתוכן שבתוכו? לעטיפה של ספרי קריאה בכל הסגנונות, בוודאי יש חלק נכבד ב"פיתוי" של הקורא לפתוח את הספר, אבל בסופו של דבר אלו אתם מול אלפי מילים, שלחלק מהאנשים עושות נעים בלב ואת חלקם הן בכלל לא מעניינות. איך ייתכן שספר מסוים יהפוך ללהיט וימכור עותקים רבים ואילו יצירה אחרת תימכר ביחידות בודדות ותישכח במהרה? 

מה גורם לאנשים לחזור אל ספרי קריאה מסוימים שוב ושוב

מעניין לחקור את הנושא הזה ולנסות להבין, בעיקר ככותבים אם אתם כאלה, מהם המקורות להרגשה שנוצרת אצל קוראים בעת העיון בספר וכיצד ניתן להעשיר את התוכן שלו על מנת לעורר רגש ורצון להעמיק בתוכן. העניין הזה מרתק במיוחד, כאשר מדובר בספר שמטרתו לאו דווקא להימכר בכסף ולייצר רווח עבור כותביו, אלא להישמר לשנים ולייצר עניין, למשל כאשר עובדים על ספר זכרונות שמופק בעותקים בודדים בלבד, או ספר שיצרתם לצורך תיעוד סיפור החיים של סבתא וסבא, למשל.

להצליח לעניין קהל של קוראים חדשים

מצד אחד, יש לספרים מסוג זה את "הקהל השבוי" שלהם, שאלו הם בני המשפחה הגרעינית והאנשים שמלווים באופן תמידי את מי שהספר סובב סביבו. סביר להניח שאת האנשים שקרובים ביותר ליוצרי הספר, היצירה תעניין ללא שום קשר לתוכן שלה. לספר המאגד זיכרונות של המשפחה, יש ערך סנטימנטלי ונוסטלגי שהוא הרבה מעבר לסיפור עצמו. 

אבל מה לגבי הדור השני והשלישי שנחשפים לספר רק לאחר שנים מרגע כתיבתו? או אנשים זרים לגמרי שייתקלו בספר הזה בעתיד? העשרת התוכן ושימת דגש על איכות הכתיבה ודיוק העריכה, תוסיף רבות לערך הסיפורי ועשויה להגדיל משמעותית את העניין שהספר יצליח לייצר, גם לאורך שנים.

סיימתם לכתוב את הספר? כך תעשירו את התוכן שבו

לטקסט עצמו אפשר תמיד להוסיף אמצעים ויזואליים שימחישו את המתרחש ויוסיפו "אקשן" לסיפור. אם למשל תיעדתם את סיפור חייו של סבא, תוכלו להוסיף צילומי מסמכים מעניינים – כמו תעודת לידה, תעודת גיוס או צילומים ישנים בשחור לבן, מהסוג שקשה להשיג היום. ניתן כמובן גם להוסיף תמונות עדכניות יחסית, שצולמו והועלו לרשתות החברתיות ועבור תהליך הפקת הספר, הן הופכות לאוצר של ממש.

האפקט הוויזואלי הוא חזק במיוחד אצל קוראים צעירים, שיתעניינו בספר עוד לפני שילמדו לקרוא אפילו, אם יהיו בו תמונות מעניינות. תוך כדי עלעול בספר, ניתן יהיה לספר את סיפורן של התמונות ולהפיח חיים בספר. כשהילדים הקטנים יגדלו, הם יתרשמו עוד יותר מהתוכן העמוק שבספר המשפחתי שלהם ויבינו את המשמעות האמיתית של התמונות, כפי שסופרו מפיהם של ראשוני המשפחה.

 

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה