בן אדם אוניברסלי תעודת זהות

בן אדם אוניברסלי נולד ב 3 בינואר 1961, הוא אינטלקטואל, מרצה ופובליציסט, הרפתקן ו- Bush mechanic, שכתב שלושה ספרים, הרואה את עצמו בשמאל האמיתי והאוניברסלי. בתפיסת עולמו, אתיאיסט מושבע ואינו מייחס כלל ועיקר חשיבות ללאומיותו. הוא מגדיר את עצמו ישראלי, וצמד המילים "פאן ערביות" מעורר אצלו סלידה ותחושת קבס. דמוקרטיה היא נר לרגליו, ובעיניו אין תחליף לה לתחלואי העולם.

אוניברסלי תמיד ימצא את עצמו מזוהה עם "משוגעי פרויד" ו-"משוגעי קרוי" (זיגמונד ומשה), אינטלקטואלים 'גדולים' על החברה, ו'פסיכופטים' שהחברה גדולה עליהם. הראשונים שעתם היפה כשהחברה פונה להם עורף, הנאה לשוחח עימם עד אין קץ. האחרונים שעתם הרעה הופכת אותם לשעירים לעזאזל, והם יֶכסו תחת כל כנף פרושה וללא הפרעה ודחיה מרתק להאזין להם. הם ישמיעו להג והגיגים סדורים ומובנים בדיוק כמו אחיהם בשאר "העדר השפויים" רק שלהם אין את הפילטרים וזה מה שעושה אותם מעניינים ואת קרבתם למרתקת.

 

בן אדם אוניברסלי - ביוגרפיה

ראשית דרכו

אוניברסלי נולד בשם מחמוד אבו שארב, בן לזאידה אבו-ראשד, עליה השלום, עקרת בית אנאלפביתית, שקומתה הפיזית מטר וחצי והרוחנית קילומטר וחצי. הייתה אישה אידאליסטית ופעלתנית בעלת עמוד שידרה מברזל  שהמשפט השגור בפיה "הפלא לא מפליא אותי". ולאחמד (אבו -טאפש) אבו-שארב אבו-אל הון, פועל דחק פשוט ואנאלפבית אף הוא, בצפון הנגב בשבט חורה שעל הציר באר שבע- ערד. לימים הפכה חורה לעיירה אך תושביה עדיין מקיימים מבנה חברתי שבטי. משפחתו ערבית בדווית במוצאה ומוסלמית סונית בדתה, והוא הבן השני מתוך שמונה.

אוניברסלי הוא אוטודידקט במלוא מובן המילה. הוא צמח בערוגה ילידית ולא אליטית. הוא התמיד בבית הספר המקומי של השבט שבע וחצי שנות לימוד כתלמיד בינוני ומטה. חיש מהר גילה שספסל הלימודים הקונבנציונלי לא נבנה על פי מידות עכוזו הלא קונבנציונלי , ומשום כך נטש את בית הספר והצטרף לאביו ולאחיו הבכור  לעבודות דחק במושבים ובשולי עיירות הפיתוח.

מגיל 13 החל לכתת את רגליו מעבודה לעבודה. הוא עבד כשוליה וניסה לרכוש מקצוע כמכונאי, מסגר, חשמלאי או נגר. עד מהרה גילו מעסיקיו את דיברתו הרבה וחוסר תפוקתו בעבודה ומיהרו לפטרו פעם אחר פעם. בייאושו ניסה לפנות אל משלחי יד פיזיים בתקווה להתמקצע שם בתחומי החקלאות והתעשייה, אך גם באלה 'בלטה הדברת והוזנחה המעדרת' ושוב מצא את עצמו מפוטר פעם אחר פעם, וכך עבר והתגלגל בין יותר מחמישים מקומות עבודה.

כאשר עמד על דעתו אוניברסלי החל לחצוב את דרכו וגילה כי ייעודו ומקצועו הם למעשה לחשוב, לדבר ולכתוב והחל לחפש אפיקים לתת ביטוי לכישוריו הרטוריים.                                                                                       

אחרי גיל 20 החל את דרכו האתיאיסטית ובאיטיות התרחק מהאמונה שעל ברכיה גדל. ראשית השתחרר מדת ההתגלות ואמונותיה בתהליך התבודדות מרחיק לכת ותוך מחשבות מייסרות. אוניברסלי מגדיר זאת כ"מלחמת עולם אדירה בתוך גולגלתי הזעירה". במקביל החל להתרועע עם משכילים ואנשי רוח יהודים מהשמאל הציוני, ותמך בתכניותיהם ומאווייהם הפוליטיים בהפגנות, עצרות מחאה וגם בקלפי.

בתאריך 30.11.1989 שינה את שמו רשמית, בכל הדוקומנטים שברשותו, ממחמוד אבו שארב לבן אדם אוניברסלי. השם שונה כמחאה וכתפיסת עולם וכמו כן כתמרור אזהרה בוהק בפני הלאומנות והקנאות הן היהודית והן הערבית. המהלך האישי והדרמטי לא בא להטיף לאוניברסליזם אלא להראות שאוניברסליזם אפשרי ,כמובן אם מבשילים נפשית למהלך, והוא עדיף עשרות מונים על הכיתתיות והבדלנות.

שינוי השם השפיע על בני משפחה נוספים הן הגרעינית והן המורחבת, ובני משפחה נוספים שינו את שמם מי מטעמי אידאולוגיה ומי מטעמי 'קוסמטיקולוגיה'.

אחרי גיל 30 החל אוניברסלי לתת גט כריתות לשמאל הציוני על כל גווניו ולסמן אותו כגזען של ציפיות נמוכות, ממחמד ערבים ורודף עדות מזרח של ישראל השניה במסגרת מלחמתו המעמדית והתרבותית. אוניברסלי גורס שעל עדות המזרח להחכים להשכיל ולהצטייד בכלים אינטלקטואליים יותר ויותר כדי לנצח את השמאל הציוני הבורגני והגזעני, שהכלים היחידים שבינתיים יש בידו נגד דלת העם הם הכלי האינטלקטואלי והתרבות המערבית הגבוהה. באמצעותם הוא עושה חוכא ואיטלולא מעדות המזרח הן בתקשורת, הן בתרבות והן בבתי המשפט ובראשם בג"ץ. אוניברסלי בטוח שהבסת הבורגנות - שהם השמאל הציוני שמתחיל מהניצים במפלגת העבודה ועד ההוזים המכונים ״אנרכיסטים״ ילדי העונג והשמנת, דרי הבועה התל אביבית ובתווך הניאו קומוניסטים  שהם מנוולים במיוחד והם צאצאי הבורגנות הלבנה -הוא עניין של זמן, ולא הרבה זמן, ולכן אידיאל כל כך נאצל ראוי לחיזוק ועידוד והמתנה זקופת קומה להגשמתו. לאחר מכן חשוב להפריד דת ממדינה ולהפוך את צה״ל לצבא מקצועי, ובאמצעים אלו להעלות את ישראל על פסי דמוקרטיה ליברלית כשאר מדינות המערב הפוסט קולוניאליות.

 

 בן אדם אוניברסלי עם אביו

 

"בעיית הבדווים"

מחוזות ילדותו של בן אדם אוניברסלי הם השבטים הערבים הבדווים במרחבי הנגב הצפוני והדרומי. אוניברסלי לא חושב שרלוונטי ונכון לבקרם בכלים אינטלקטואלים ואקדמיים מערביים. הקידמה והזמן יעשו את שלהם וכל תהליך או פעולה מאולצים או ניסיון לכפות יחטיאו את המטרה וישיגו את ההפך מהמקוּוֶה. כל החומריות והסממנים הנובורישים שמגיעים אליהם מהמערב יפנו אט אט את מקומם למהות, לעומק ולרוח. והשיח סביב הקופים לא יהיה רק בהקשר לטיול האחרון בספארי אלא כתוצאה מצפיה בסרט משפט הקופים שנצפה לאחרונה על ידי חבורה.

 

 

 בן אדם אוניברסלי עם אמו

 

פלסטינים

אוניברסלי רואה בסיכסוך הפלסטיני-ישראלי הדבר המסוכן ביותר למדינת ישראל, וממליץ בחום לוהט לקברניטי המדינה להתנתק כליל מרצועת עזה ולהתייחס אליה כאל מדינה זרה לכל דבר ועניין. במקביל יש  להתנתק מהגדה המערבית באופן מוחלט, ושתי היחידות הללו וכל מה שיחליטו ביניהן לא צריך להיות עניינה של מדינת ישראל, ובשום פנים ואופן לא לחשוב על רעיון העיוועים המכונה ״מדינה אחת״ .

מצב של "מדינה אחת" יהפוך את ישראל חיש מהר לחשוכה עם סטנדרטים של מדינות עולם שלישי מינוס. כידוע, בקרב הערבים והמוסלמים יש משכילים כחול על שפת הים אך נאורים אין ולכן יש להניח להם לעבור רפורמציה משלהם, דתית ותרבותית, ללא התערבות המערב ומדינותיו וללא התערבות הבורגנות הלבנה יפת הנפש המכונה שמאל עם עיצות האחיטופל שלה ורעיונות הבלע שמטרה זדונית עומדת מאחוריהן בדרך כלל.

זו תרבות ודת (ערב-איסלאם) שעקב העדר טבילה באש הרפורמציה נעדרות, ברמה ההרסנית מושגים כמו דמוקרטיה, ליברליזם , הומניזם, אינדוודואליזם , חילון, אתיאיזם, פמיניזם, תקשורת חופשית, ביקורת, סאטירה, חופש המחשבה וכיבוד השונה. לכן, כדי להיטיב עימם ועם מדינת ישראל יש חובת הפרדה מוחלטת, ללא כל אינטראקציה, זולת עניינים ונושאים שמתקיימים בין שתי מדינות ריבוניות שיש ביניהן חילופי שגרירים. אם ישראל תגרור רגליים, הדבר ימיט עליה אסון, וחלילה אפילו מלחמת אזרחים ומלחמת דת, במיוחד על היהודים תאווי הדמוקרטיה הליברלית וחירות הפרט.

 

ערביי ישראל -המכונים בפי עצמם ובפי חלקים נרחבים מהשמאל הציוני ״פלסטינים״.

ערביי ישראל ״הפלסטינים״ אזרחי מדינת ישראל (זהו התואר החביב על רובם) הם חלק בלתי נפרד מעזה, מהגדה המערבית וממדינות ערב-איסלאם הן תרבותית הן דתית והן הזדהותית, ומהבחינה הזו דינם כדין כל ערב-איסלאם. הם בתולי רפורמציה, כל מושגי הנאורות מהם והלאה, והמשכילים בקרבם רבים. אך כזכור, משכיל הוא לא תמיד נאור וכל המושגים שנזכרו לעיל: דמוקרטיה, ליברליזם, אינדוודואליזם, חילון , אתיאיזם ופמיניזם, תקשורת חופשית, ביקורת, סאטירה חופש המחשבה וכיבוד השונה הם מהם והלאה, ולכן גם במקרה שלהם ישראל במצב לא פשוט בלשון המעטה. אוניברסלי גורס שעל ישראל לפנות אליהם עם סיום סיכסוכה עם הפלסטינים מעזה ומהגדה המערבית ולשאול את פיהם בצורה דמוקרטית ומכובדת אם לאור רעבונם העז לבדלנות ערבית ולקנאות לסמלים איסלאמיים ול'וואטניה ערבייה' (פאן ערביות) הם מעוניינים במדינה נפרדת מישראל כאשר הם נשארים על שטחם ובתיהם או להצטרף למדינה הפלסטינית החדשה, באותם תנאים כאשר הם בבתיהם על אדמתם רק בהזזת גבול, או להמשיך לחיות במדינת ישראל החדשה החפה מדתיות ולאומנות תוך הסכמה משותפת שישרתו בכל המערכות של המדינה באופן מלא ויכהנו בכל המישרות בצורה מלאה.

אוניברסלי מטיל ספק גדול בשורות האחרונות, ומתקשה להאמין שקבוצה בדלנית דתית ולאומנית כמו ערביי ישראל יכולה להשתלב חיש מהר ובקלי קלות במערכות דמוקרטיות ולהתנהג כדמוקרטים ליברלים.

מרבים לצטט את הפרופסור ישעייהו ליבוביץ שמצטט גדולים ממנו באומרו ״להדביק פערי השכלה נדרשים עשרים שנה, להדביק פערי תרבות נדרשים מאות שנים״. לכן גורלם של ערביי ישראל כגורלם של אחיהם הערבים והמוסלמים בשאר מדינות המרחב, דרושים להם מהלכים רפורמטורים בני מאות שנים כדי שיוכלו להפוך לדמוקרטים, ויפנימו את מהות הדמוקרטיה על פי ההסבר שלה באינצקלופדיה, לא בחקיינות והתקשטות בלבוש ובאביזרים מערביים, ולא כסיסמה חלולה בפי עסקנים פוליטיים קטנים.

השאלה היא, האם למדינת ישראל יש את הזמן ואת הלוקסוס לכל הנסיונות הללו? -אוניברסלי מציע שתי הצעות מהפכניות שעל מנת להוציאן אל הפועל דרושה מנהיגות כמעט על טבעית.

הראשונה היא שישראל תתכנס לתוך עצמה כשבחלק היהודי שלה מקסימום יהודים ומינימום מיעוטים ושתבקש מארצות הברית שתכריז עליה כעל המדינה ה-51 של ארצות הברית. מכאן ואילך לא יהיה לה עוד כל קשר עם ערביי ואיסלמי המרחב, שוב זולת סחר וכיוצא באילה.

ההצעה השניה המהפכנית עוד יותר אף היא נוגעת בארצות הברית, שהיהודים (נראה שרק החרדים יתעקשו להשאר בירושלים), באמצעות קברניטהם בישראל יבקשו מארצות הברית אשרת הגירה המונית ויעתיקו את מדינת ישראל בשטחה של ארצות הברית, במדינת נבדה למשל (מדינה מדברית הדומה באקלימה לאקלים המזרח תיכוני) ושם סוף סוף יקימו את מדינתם הבאמת בטוחה לעתידם של היהודים. ולכל המלעיזים והמגחיכים, שטחה של ארצות הברית יותר בטוח ליהודים פי מאה ואפילו פי אלף מאשר חבל ארץ ארור זה המכונה פלסטין או ארץ ישראל. במזרח התיכון, במוקדם או במאוחר, הערבים והמוסלמים יתרבו מאוד מאוד וכל המרחב יכוסה בחיים אפלים. היסטוריוני העתיד יכנו את התקופה 'חשכת ימי הביניים 2', לכן על ישראל לשקול את צעדיה היטב לפני שיהיה מאוחר, וחבל.

 

'וואטניה ערבייה' (פאן ערביות)

עיקר יולדיה ומטפחיה הם מקרב האינטלגנציה הערבית נוצרית אשר רצו לתקוע טריז בין האיסלאם לערביות מסיבות אינטרסנטיות. לדידם, השתלטות האיסלאם על הערביות היה משאיר אותם קירחים מחוץ למחנה, ומבודד אותם מהקולקטיב הערבי בגלל דתם ושיוכם הנוצרי. כמו כן, האינטלגנציה הערבית נוצרית המכונה בפי דלת העם הערבית אפנדייה, בורגנות, היא יבבנית תמידית. היא סימנה את המערב כשעיר לעזאזאל, למרות שרבים מהם למדו על ברכיו, עיינו בכתביו וטופחו בידי האינטליגנציה המערבית,  אך ניצלו זאת כדי להקהיל כמה שיותר ערבים סביב רעיונם הלאומי לאומני.

אוניברסלי אומר שלשמחתו נסיון זה נחל כישלון חרוץ, וטוב שכך מפני שהאיסלאם יכול להתקיים ללא הערביות, אך הערביות אינה יכולה להתקיים ללא האיסלאם. לא וואטנייה ולאומנות לעמי ערב- איסלאם דרושה, אלא דמוקרטיה שתאיר אותם באור יקרות ושתהפוך אותם למשכילים ואינטלקטואלים כמו בני האינטילגנציה הערבית נוצרית שבגלל גחמותיהם רוצים לכבול את ידיהם של עמי ערב ולהשאירם נחותים, בורים ולאומניים לתפארת ה- 'פאן נוצריות-ערביות'.

 

בחירות והצבעות בבחירות

אוניברסלי הוא איש שמאל מובהק ומשוכנע מעבר לכל ספק שהאנושות ללא תבונה, מוסדות בריאים ומסודרים תהפך למפלצות אדם. לכן הוא מצביע ויצביע בישראל ובכל מדינה נאורה ודמוקרטית , אם וכאשר תקרה הזדמנות בדרכו להצביע, דוקא לימין. ביד אחת הוא ישלשל בקלפי פתק לימין וביד השניה יעודד את השמאל באופוזיציה יחד עם התקשורת לא להפסיק 'לנבוח', הרי אומרים עליהם שהם כלבי השמירה של הדמוקרטיה, לא? לעולמי עד הוא יצביע ימין בקלפי ויעודד את האופוזיציה השמאלית לעשות את  עבודתה.

אוניברסלי הגיע למסקנה זו מנסיונו והיכרותו את השמאל הציוני בישראל, ובשלב מאוחר יותר את השמאל העולמי במדינות הדמוקרטיות. בדרך כלל הכוחות המרכיבים את השמאל הם בורגניים בני מעמד הביניים, בעלי המקצועות החופשיים וצאצאיהם. זו שיכבה מדושנת עונג, ובהרבה מובנים חסרת אחריות, הרואה את סביבתה דרך משקפיים של עונג ושובע במיחמוד ובמישוש עכוזי חיות, ולכן החלטותיה לפעמים יכולות להיות הרות אסון בהיעדר מבוגר אחראי מקירבם, המבוגר הזה תמיד תמיד יימצא אך ורק בימין. ולכן אוניברסלי בטוח שרוב הזמן חייב השמאל להיות באופוזיציה  יחד עם התקשורת שבדרך כלל מאויישת על ידי אנשייהם ומשם לא להפסיק להתנהג כדודה נרגנת ששום דבר לא מוצא חן בעיניה ודורשת שיפור תמידי.

כידוע, אוניברסלי הוא בן מעמד הפועלים הדל, אינטלקטואל ובעל 'תודעה שחורה',חיה כזו נדירה ביותר הן בשמאל בישראל והן בשמאל בעולם בכלל וזה בא לידי ביטוי באופן מובהק באחת ההפגנות של השמאל שאוניברסלי השתתף בה מול הסינמטק בתל אביב בשנות    ה-90 . מול הפגנת השמאל, מעברו השני של הרחוב התייצבה הפגנת הימין ולפתע מגיח מישהו מהפגנת הימין, שחום עור, חוצה את הכביש ומגיע אל הפגנת השמאל שכולה על טהרת הצבע הלבן זולת בן אדם אוניברסלי. האיש אוחז בזרועו של אוניברסלי, מצמיד אותו לזרועו ואומר: "אחי, תסתכל, אותו צבע. מה לך וללבנים האליטיסטים האלו? בוא איתי אלינו להפגנתנו, כולנו שחורים כמוך".

אוניברסלי מרבה לספר סיפור זה בתוספת הוקעת השמאל הציוני חסר האחריות וההבחנות, מרוב עיסוקו בענייניו ובמפעליו התרבותיים וה"הומניים".

 

חייו האישיים

בשנת 1983 השתדך לקרובת משפחה מרצועת עזה, הנישואין החזיקו מעמד כחודשיים ומאז 'מתהדר' אוניברסלי בתואר גרוש. ממערכת הנישואין הקצרה נולד לו בן.

 

ספריו

 

  • גוי במדינת היהודים
    סיפור התבגרותו וצמיחתו של בן אדם אוניברסלי במדינת ישראל מילד מדברי לאינטלקטואל שוחר שוויון אוניברסלי. הספר תורגם לאנגלית ונמכר ברשת אמזון.

דף הספר בקישור זה

 

  • אתאיזם מונותאיזם
    סיפור מסעו, מפגשיו ושיחותיו של בן אדם אוניברסלי במרחבי אוסטרליה וניו זילנד.

דף הספר בקישור זה

 

  • רשימותיו של בן אדם אוניברסלי, הרצאות וערבי שיח
    אסופה של מאמרים שאוניברסלי כתב במשך השנים. שפת אמו היא ערבית אך בן אדם אוניברסלי הוא אוטודידקט של השפה העברית ולכן במרוצת חייו כתב מאמר אחד בלבד בערבית לעיתון ‘אל סינארה’ , אותו הכתיב בטלפון לנערה ערביה משכילה.  

דף הספר בקישור זה

 

פסל המגפיים והשעון הוא מעשה ידיו של בן אדם אוניברסלי. אשכול המגפיים מסמל את עבודות הדחק ורעיית פרות משלח ידו האחרון בקיבוץ חולית. השעון החגור למתניו של הפסל מסמל את כמיהתו להחליף כאוס ופונדמנטליזם שפושה במדינת ישראל ובסביבותיה בקצב מהיר ומפחיד, בסדר ופרפקציוניזם.

 

קריאת מאמרים חדשים של בן אדם אוניברסלי בקישור זה

מאמרים נוספים בקישור זה

וכאן: הפיוס עם פטוטה והשתלשלות העניינים

 

ליצירת קשר עם בן אדם אוניברסלי: 054-2666313;  universali.ba@gmail.com

 

 

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה