שיחות רדיו - מדברים לאוויר

שיחות רדיו. מדברים לאוויר: השיחות שלא היו

 

רוצה לספר  במדור הזה  בקצרה על סופרים ועל ספרים  שאני אוהב, ושאינם ידועים כל כך כי בעולם של הספרות יש פינות נידחות ודי שכוחות שרק עכברי ספרים כמוני מעזים לטייל בהן. והפעם, על המשורר הכושל והמסאי המרתק האנגלי בן המאה ה 19 וולטר סאבג' לאנדור ששמעתי עליו די במקרה מכיוון שאינו ידוע היום וגם בזמנו לא היה מפורסם מאוד. ולמה בכל זאת ? בזכות היצירה המוזרה שכתב בחמישה חלקים – (אצלי על המדף) -  שנקראת "שיחות דמיוניות" .  אבל קודם כמה מילים על חייו.

לפי כל המסופר, לנדור היה אדם בעייתי שהסתכסך כמעט עם כולם.  דיקנס הנציח את דמותו, לא בשמו בספרו בית קדרות.הוא היה אופוזיציונר למפלגת השלטון בזמנו וגם כתב שיר סטירי ועוקצני על ראש הממשלה שלו, פיט. ככה זה. באנגליה היה חופש ביטוי עוד לפני 200 שנה. הוא נזרק מבית הספר ואפילו מבית הוריו, רב עם פוליטיקאים מקומיים וגם עם אישים זרים כמו קציני צבא ספרדיים ודוכסים איטלקיים. בעצם היה הוא רפובליקני נגד מוסד המלוכה באנגליה  - עד שנפגש אישית עם נפוליון שהרשים אותו כל כך לרעה שמאז אותה פגישה נעשה מלוכני אדוק. בשלב מסויים הפליג להודו ושנתיים מאוחר יותר מת מכולירה.

אם הוא נזכר  זה רק בזכות השיחות הדימיוניות שכתב:  הוא סיפר שכשהיה נער עכבר ספרים  אחד התחביבים שלו היה להפגיש-כביכול אישים שקרא עליהם או את ספריהם -  שחיו בתקופות שונות ולא יכלו להיפגש באמת. למה ? מסקרנות, בעיקר. והאמת, גם אותי זה מסקרן לדמיין איזה שיחות היו יכולות להתקיים בין כל מיני דמויות היסטוריות, פילוסופים, סופרים או מדינאים בני זמנים שונים לגמרי..

עכשיו שיהיה ברור, הוא לא המציא את הז'אנר הזה. הסקרנות הזאת הייתה קיימת עוד אצל סופרים בעת העתיקה, אבל ככל הידוע לי הוא מהיחידים שעשה זאת במיומנות רבה בעת החדשה מאז שעבר לגור בפירנצה שבאיטליה ואלי בזכות האווירה של איטליה המקסימה החל בשיחות-כביכול שהתקיימו בין יוונים  ורומאים  ידועים. למשל :  הלנה היפה המשוחחת עם  אכילס, שהיה  כזכור,מגיבורי מלחמת טרויה  ומעולם לא פגש בהלנה.

וכך זה מתחיל: הלנה החטופה מתעוררת מעלפונה,  והמומה שואלת את אכילס –כמובן בשפה הרבה יותר יפה משלי - איפה אני , איך הגעתי לכאן, באיזה אופן. האם אני חולמת? ואכילס משיב לה: לא באמצעות רגליך ואף לא ברגלי האתון שלך הגעת לכאן...הייתה זו מזימתה של אפרודיטה אלת האהבה וכו וכו ..כך מתגלגלת השיחה שבה מספר לה אכילס מה שבאמת קרה והיא מגיבה בתדהמה חסודה. היא מתחננת בפני אכילס שיציל אותה ויחזיר אותה לבעלה – בסיפורים אחרים שקראתי היא לא מיהרה כל כך להיפרד מפריס יפה התואר שחטף אותה – אבל אכילס מסביר שכך ציוותה אלת האהבה ואין מנוס מידיה, כידוע.

 יש אצלו שיחות בין הפילוסופים דיוגנס ואפלטון שמעולם לא נפגשו , כל אחד וחשיבתו המיוחדת, בין המשוררים  הלטיניים ורגיליוס והורציוס שאף שחיו בערך באותו הזמן לא נפגשו מעולם. ורגיליוס קורא להורציוס להתעשת ולראות את הים האדריאטי אתו. אבל הורציוס  משיב שהוא נעשה קצר ראייה בגלל הגלות הממושכת הרחק מרומא.   בכרכים הבאים  יש שיחות דימיוניות בין  דנטה ואהובתו ביאטריצה – שעל פי יצירתו של דנטה , לא החליפו מלים בחייהם, בין מקיאבלי ומיכלאנג'לו ואפילו דיאלוג אחד שבו משתתף לנדור, המחבר עצמו !.

כדאי לזכור שאנשים  בני המעמד של לנדור באנגליה של המאה ה 19 למדו כולם לטינית והכירו את ההיסטוריה והמיתולוגיה בערך כמו שאנחנו מכירים חלקים מהתנ"ך.  ולכן השיחות האלה שעשעו אותם. בערך כמו שמישהו היה מחבר היום אצלנו  שיחות דימיוניות אבל אמינות בין, נניח , הנביא ישעיהו למרים בנימיני, או לחלופין, בין מנדלי מוכר ספרים לבין ג. יפית, בעלת רשת חנויות סטימצקי.

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה