דעה

דעה

העיזבון של סופרים ומשוררים  תמיד משאיר שאלות לא פתורות הנוגעות למעמדו שנקבע בחוק –– ולכללי אתיקה ומוסר שלא נקבעו בשום מקום. מתי  ומה ראוי לפרסם אחרי מותם של הסופרות והסופרים? ומאיזו סיבה? כדי לשמש חומר למחקר היצירה? כדי לספק סקרנות (לגיטימית)  של אוהבי הסופר ומעריציו? כדי לספק טורי רכילות?  האם המחזיקים יצירות שלא פורסמו, בעלי הזכויות לעיזבון או- כל מיני שפגש בחייו – רשאים לפרסם  פתק מכתב משלו - כל מה שעולה בדעתם? ומה על דברים שהמנוח או המנוחה השאירו אחריהם בבקשה מפורשת שלא למסור לפרסום? תמיד מצטטים את מקרה קפקא ומקס פריש – אבל כמה קפקא הגיעו לעולם?  מתי קובע רצונו הכתוב או הנאמר של הסופר ומתי – טובת הספרות ?  ומי קובע?   

ופרטים, לכאורה לא-רלוואנטיים? מה שמכונה "רכילות" ? (וראו רשימה שלי כאן, בהמשך, "רכילאים עילאיים") , ואני מודה שדי מכור לרכילות על סופרים ומשוררים גדולים בעיני.  כששימשתי עורך ראשי בזמורה-ביתן הם רכשו את הוצאת דביר המיתולוגית שביאליק עמד בראשה. בין כל הנכסים, מצאתי פנקס  המתעד ישיבות שהתקיימו במערכת דביר וקראתי בשקיקה כל הערה שכתב ביאליק , גם מספרים וחישובים שאין בהם שמץ פיוט.

על פי השמועה, כתבים לא ידועים של ס. יזהר מתקופת "השתיקה" שלו  - יתפרסמו בקרוב. עבדתי עם יזהר עד שהפר את שתיקתו הפומבית עם ספרו "מקדמות" וקצת אחר כך. כל מה שביקשו ממני בעלי ההוצאה – שהסכימו להוציא מחדש את כל כתביו -  היה לשדל אותו לפרסם דבר מה חדש משלו, שטרם ראה אור. אם לא התרצה אז– האם התכוון שיפורסמו אחרי מותו? אולי השאיר הוראה מפורשת ברוח זו?

ומה היה עלי לעשות , כאשר הבוס שלי בהוצאה, אשר ביתן, מסר בידי את ספר הפרוזה של יהודה עמיחי , מי יתנני מלון - שהוציא בהוצאה הפרטית שלו – עם בקשה שאערוך את הספר המודפס להוצאה שנייה, בעותק שקבלתי בליווי מכתבו של עמיחי (המצורף כאן), שמחק עמודים שלמים בספר וביקש שהייתר ייערך מחדש? חשבתי שגם אחרי המחיקות הרבות של עמיחי, משורר נערץ עלי – הספר אינו לכבודו והיססתי והיססתי ובין כך ובין כך בעל הזכויות נפטר והזכויות  עברו ממנו וממילא אי אפשר היה להוציא את הספר מחדש מבלי לפגוע בבעלי הזכויות. המהדורה הראשונה  עדיין קיימת במקומות מסויימים – אך ללא התיקונים והמחיקות שבעותק שהיה בידי.  האם בכך נפגע המחקר ? או שמא, אם יצא מחדש ייפגע שמו הטוב של עמיחי?

 

 

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

< חזרה לעמוד הבית
חיים פסח

חיים פסח הוא עורך ספרותי, מבקר ספרות ומתרגם ישראלי. הוא נולד וגדל בתל אביב, בה הוא חי גם היום. הוא נשוי ואב לבן.

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה