דעה

שירה למשוררים, פרוזה לפרוזאיקאים

מה לעשות, אנשי רנסאנס לא נותרו עוד איתנו. ליאונרדו ובני דורו היו פינומן תרבותי-היסטורי. אנחנו חיים בעידן ההתמחות. אפילו משורר גדול כמו ביאליק  היה סופר בינוני.  יש עדיין פה ושם משוררים שכתבו פרוזה טובה וסופרים שהוציאו מתחת ידם שיר טוב, ואני מעריץ כל מי שהצליח ויש כאלה גם עכשיו. באמת.  אבל זה לא הכלל. ומהו הכלל? איש בסוגה שלו, יתמחה, ישתכלל, ילמד, יתרגל ויקרא יקרא ויקרא כל מה שמועיל בתחום שלו ובכמה שפות שיכול. אני מהמר ששייקספיר, לו ניסה לכתוב פרוזה אמנותית,  סיפור או רומאן (בדומה לבן דורו סרוונטס) - היה מתגלה כסופר גרוע. לא כל מי שיודע להכניס לסל מצליח  לבעוט לשער. ואני אומר, שכל אחד ואחת יעשו לגנן, והכי טוב שיכולות - בסוגה שלהן.

גם בתת-סוגות שנכללות במושג הרחב "פרוזה", נחוצה התמחות. כמה סופרים ממסדיים ונחשבים ניסו את ידם, למשל בכתיבת ספר מתח או מדע בדיוני– ונכשלו. למה ניסו ? כי כך בא להם וזה לגיטימי לגמרי -  בתנאי מבינים שיש להתייחס בכבוד לסוגות שאינך מכיר - גם אם אתה או את סופרים וסופרות  ידועים שפרסמו רומאנים ראויים. ספרות מתח, מדע בדיוני וכו- הם תחומים אחרים, לא נחותים יותר שיש ללמוד ביסודיות, לפני שכותבים.

לפני שנים מסר בידי אשר ביתן המנוח את ספרו של יהודה עמיחי מי יתנני מלון שיצא בהוצאה הפרטית שלו  לראשונה ב ,1971 עם בקשה שאערוך את הרומאן הזה  למהדורה חדשה.  וזאת – על פי בקשתו של עמיחי עצמו. קבלתי את העותק של הספר ששלח עמיחי עם מחיקות רבות שלו, עמודים שלמים מסומנים למחיקה – וגם מכתב בכתב ידו, ששמור אצלי, המאשר שזוהי בקשתו. מאוד התפתיתי אז וגם מאוחר יותר לערוך ולהוציא בעצמי את הספר מחדש וטוב שלא הסתייע.

בסופו של דבר לא נעניתי למו"ל ולא לבקשתו של עמיחי.  הספר לא טוב בעיני ולא רציתי לשתף פעולה עם הוצאתו מחדש .  יהודה עמיחי הוא משורר גדול, המשורר הכי ישראלי. וזה מספיק. את הפרוזה כדאי להשאיר בידי הפרוזאיקנים.

 

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה