צפיתם בסדרה "המורדת"? אתם חייבים לקרוא את הספר!

לפני כשבוע עלתה מיני סדרה חדשה לנטפליקס – המורדת (או באנגלית: Unorthodox). הסדרה מגוללת את סיפור חייה העצוב והאמיץ של אסתי (שירה האס המוכשרת), בחורה צעירה שיודעת שהיא קצת שונה מכולם, אך עדיין מנסה ללכת בתלם האוטומטי של החיים אליהם נולדה כבת לחסידות סאטמר הסגורה בוויליאמסבורג, ניו יורק.

הסדרה כבשה את צופיה כמעט מיד, שתהו "מדוע יש ארבעה פרקים בלבד?" – יש משהו באופן שבו מוצגת חסידות סאטמר הסגורה, הערכאית והלא מותאמת למאה ה-21 לעומת דמותה הסוערת של אסתי, שמעורר כמעט מיד הזדהות ורצון ללמוד עוד על הדמויות, על העולם בו הן פועלות ועל האידיאלים שמניעים אותם בחיים. אך הדמויות הצבעוניות הניבטות אלינו מהסדרה הן כאין וכאפס לעומת העניין הרב שמעורר הספר עליו היא מבוססת – סיפור חייה האמיתי של דבורה פלדמן, שדומה אך שונה מהסדרה. אם עוד לא קראתם – אתם חייבים את זה לעצמכם (ספר דיגיטלי מחכה לכם באתר אינדיבוק)

"האפשרויות הן אינסופיות"

"מאז עמדתי על דעתי תמיד רציתי הכול מהחיים, כל מה שהם יכולים לתת לי. תשוקה זו מבדילה אותי מהאנשים שמוכנים להסתפק בפחות. אני אפילו לא מבינה איך מאוויים של אנשים יכולים להיות קטנים ושאיפותיהם צרות ומוגבלות, כאשר האפשרויות הן אינסופיות". כך פותחת דבורה את הפרק הראשון של ספרה האוטוביוגרפי המטלטל. האפשרויות האינסופיות אליהן שואפת דבורה נאלצות להתגמד כמעט מיד, שכן היא נולדה לקהילה סגורה, אולטרה חרדית של חסידות סאטמר. אמה נטשה אותה כשהייתה תינוקת ואביה, ככל הנראה, סובל מקשיים קוגנטיביים. היא גדלה בסביבה חמה ותומכת של סבה וסבתה, אך מחמירים מאוד. בעולמה של דבורה אסור לקרוא ספרים "חילוניים", אסור לקרוא שאלות ובעיקר – צריך לשאוף להינשא לאיש ירא שמיים ולהביא ילדים לעולם, במקום אלו שנרצחו בשואה. 

דבורה חייה את המסגרת הקשוחה של החיים אליהם נולדה, אך גם מרשה לעצמה לחלום על חיים אחרים. היא קוראת ספרים בסתר ואפילו נרשמת ללימודי ספרות באקדמיה חילונית – רחוק מאוד מהערכים עליהם חונכה. 

להינשא בגיל 17

כשדבורה מגיעה לגיל 17, היא מתחתנת עם חסיד סאטמר צעיר לאחר שפגשה אותו לשלושים דקות בלבד. שניהם יודעים שהצעד המתבקש משניהם, כבר בליל הכלולות, הוא לממש את הנשואים ולקיים יחסים מיניים מלאים. דבורה מתקשה בכך ומפתחת מעצורים נפשיים ופיזיים, אך הדבר לא נשאר רק בין בני הזוג אלא מהווה כר פורה לדיונים וטיפים מקרובי משפחתה, המביישים אותה ומאשימים אותה בכך שהיא לא מעמידה צאצאים. כשדבורה יולדת את בנה בגיל 19, היא מבינה שלא רק העתיד שלה חשוב כעת, אלא שהיא אחראית על אדם נוסף, וכך נובטים בה מחשבות הבריחה. היא בורחת מהקהילה, מתגרשת מבעלה ומתחילה בחיים חדשים. היום דבורה אישה מאושרת המגדלת את בנה בניו יורק ומגשימה את חלומותיה, אך הספר מגולל את השנים הקשות והמורכבות שעברה. אם אתם רוצים לקבל הצצה חד פעמית לחסידות הסגורה ולהישאב אל חיים עוצמתיים, מורכבים ואמיצים – אתם חייבים לעצמכם לצלול לספר "המורדת".

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

< חזרה לעמוד הבית
חיים פסח

חיים פסח הוא עורך ספרותי, מבקר ספרות ומתרגם ישראלי. הוא נולד וגדל בתל אביב, בה הוא חי גם היום. הוא נשוי ואב לבן.

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה