מי קוראות ספרות רומנטית: נשים נשואות או רווקות?

מי קוראות ספרות רומנטית: נשים נשואות או רווקות?

לסוגת הספרים הרומנטיים יש קהל מעריצים ותיק מאוד. הצצה קצרה לנבכי ההיסטוריה הרומנטית הכתובה תעלה בפנינו סופרות כמו שרלוט ברונטה, הסופרת האנגלית המדהימה שהוציאה תחת ידיה במאה ה-19 ספרים כמו "ג'יין אייר" או "אנקת גבהים", בהמשך נפגוש גם את הסופרת האמריקאית דניאל סטיל, שתחת ידיה יצאו עשרות ספרים מהסוגה הרומנטית, וגם את סדרת ספרי "חלומות מתוקים", אותם הקוראים הבוגרים יותר שבחבורה ודאי זוכרים כספרים שעיטרו את שנות הנעורים המופלאות. לא משנה אם אתם קוראים ספרים דיגיטליים בעזרת מכשיר קינדל או בשיטה המסורתית – הנה נקודת מבט מעניינת על הסוגה שסחפה אחריה אלפי נשים בישראל.

התעוררות מחודשת – אך למי היא מיועדת?

כיום הסוגה הרומנטית חווה התעוררות מחודשת, מרעננת, סוערת והרבה יותר חושפנית. בכל מדף ספרים ובספריות השונות ברחבי הארץ תוכלו לראות עשרות ספרים הקשורים לסוגה הרומנטית, עם סופרות (בעיקר) שעושות לחיי הרומנטיקה שלנו רק טוב. אך היום לא באנו להלל אותן (אם כי מגיע להן בהחלט!) אלא להכריע בסוגייה מרתקת: למי מיועדת הספרות הרומנטית? האם היא נחלתן של בנות הנעורים שטרם נישאו ורוצות לחוות רומנטיקה מהי? או שמא קהל היעד המובהק שלה היא דווקא נשים נשואות, המצויות בזוגיות יציבה, ורוצות להכניס סערה חדשה לחייהן? יצאנו לגלות!

הנתונים שיפתיעו אתכם

 בישראל נערך מפגש מיוחד לפני מספר חודשים, אליו הוזמנו כל חובבות הז'אנר הרומנטי. המפגש המיוחד נעשה במעמד מספר סופרות מצליחות מאוד המשתייכות לסוגה הספרותית הזו – והמעמד כולו היה מיוחד מאוד. גם למפגש הזה, כמו לחנויות הספרים ולשלל מפגשי הסופרים הקטנים יותר, מגיעות בעיקר נשים – אך חתך הגילאים שלהן רחב מאוד. אלו מפגשים בהם בחורה צעירה בת חמש עשרה יכולה לשבת לצד אישה בשנות הארבעים לחייה. האחת צעירה והניסיון שלה במערכות יחסים דל יחסית, והשנייה נשואה ומנוסה – אך שתיהן ימצאו בספרות הרומנטית את האופטימיות, הסערות הרגשיות והעניין שהן מצפות מכל ספר. 

כל אחת מנקודת מבטה

כל ספר שנקרא, בכל ז'אנר ומכל סוג, יעורר אצל כל אחד ואחת מאיתנו רגשות שונים. המילים הן אותן מילים, סיפור העלילה לא משתנה – אך נקודת המבט האישית משתנה בהחלט. כשבחורה רווקה, שלא נמצאת בזוגיות או לא חוותה מערכת יחסית משמעותית מאוד, קוראת ספר המשתייך לסוגה הרומנטית ונחשפת לסיפורי אהבה בלתי אפשריים, סערות רגשיות המפארות את העמודים השונים, היא חווה זאת אחרת מאישה בוגרת ובשלה, שיודעת כיצד נראות מערכות יחסים אמיתיות – יש בהן סערות רגשיות, כמובן, אך הן יכולות להיות רגועות ואוהבות ויציבות. לכן, אישה נשואה הקוראת ספרים המשתייכים לסוגה הרומנטית יכולות למצוא את העניין שאולי חסר להן, את הסערות שאפיינו את תחילת מערכת היחסים ולתהות בסוגיות שונות של אהבה נכזבת או בלתי אפשרית – כאלה שהן כבר לא חלק מחייהן. הנשים הרווקות, לעומת זאת, יכולות להיחשף לשלל סוגי מערכות יחסים, כואבות ומאושרות כאחד, ולגבש דרכן את הזהות האישית שלהן. בשורה התחתונה: כולן מרוויחות 😊

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה