למה ספרות רומנטית היא ספרות פמיניסטית?

נהוג ליחס את הספרות הרומנטית הקלאסית אל נשים. משהו ברוך הניבט מהדפים, בסוגיות המועלות על הכתב ובעצם העיסוק בנושאי אהבה רומנטיים – הופך את הנשים לקהל היעד המובהק של סוג הספרות הזה. אך האם יש בכך מן הצדק? האם זה באמת נכון? ומדוע הספרות הרומנטית היא רחוקה מכל ההגדרות הללו, ובדיוק להיפך, נחשבת לספרות פמיניסטית ולוחמת? הנה שלוש סיבות שהופכות את הספרות הרומנטית הקלאסית ובת זמננו ללוחמת צדק המחוללת שינוי

נשים מביעות את דעתן

לא משנה אם אתם קוראים את הרומן הרומנטי החדש באמצעות ספר מודפס או ספר דיגיטלי (למרות שאתם יודעים – אנחנו בעד ספרים דיגיטליים…), המילים הכתובות 'צועקות' חירות שאין דומה לה. ספר רומנטי הנכתב על ידי אישה או על אישה מעיד יותר מכל על כך שנשים היום לא מפחדות לקחת את העט לידיהן ולהתחיל לכתוב, לא מפחדות לשתף בסודותיהן הכמוסים, לחשוף את מאווייהן האישיים ביותר ולשתף את העולם באופן שבו הן רואות את עולם היחסים הרומנטי – איך נראית מערכת יחסים בריאה, מה נחשב לפעילות מינית נעימה ומה ללא נעימה ועוד. נשים המביעות את דעתן באופן גלוי הן אחד מהסממנים המובהקים לכך שאימותינו הפמיניסטיות הלוחמות פעלו נכון. כיום, נשים לא צריכות להסתתר תחת שם עט גברי – להיפך!

"תיווך" דעותיהן של נשים

נשים וגברים הם שני עולמות שונים, אך בעוד שה'שפה' הגברית קיבלה חשיפה רחבה עם השנים, השפה הנשית נחבאה אל הכלים – אבל לא עוד. באמצעות הספרות הרומנטית נשים יכולות לחשוף לעולם מה הן חושבות, מה הן מרגישות ומדוע, וכך העולם הרחב נחשף להלך מחשבתן ומגיב לו. נשים לא צריכות להסתתר מאחורי מה שהן חושבות על אהבה והאופן שבו הן תופסות אותה – העולם, והגברים שבתוכו, מקבל על מגש של כסף את דעותיהן של נשים כפי שהן באות לידי ביטוי בספרות הרומנטית (וזה המקום לומר – גם בשלל ז'אנרים נוספים) ופשוט אין לו ברירה אלא להגיב לכך ולקבל את התפיסה הזו באופן שוויוני. 

פתח ליצירת שינוי

מאז ומתמיד נחשבה הספרות לכלי עוצמתי המחולל שינוי 'מלמטה'. בשונה מחוקים שרירותיים המוכתבים מזרועות החוק או מכל גוף רשמי אחר, ספר הנכתב על ידי סופר מתוך העם, עוסק בסוגיות המטרידות את האנשים הפשוטים ומציף סוגיות בוערות, גם כאלה שלא קל לדבר עליהם – יש בכוחו לחולל שינוי אמיתי. כשנשים כותבות ספרות רומנטית ומציפות בתוך כך סוגיות בוערות מתוך עולמן – החל ממעמד האישה העובדת והיחס עם קולגות גברים וכלה בסיפור אהבה סוחף בן זמננו – הן מאפשרות לעולם להיחשף אל חייהן, אל מה שמעסיק אותן, אל היבטים מורכבים או כאלה שחייב לחולל בהם שינוי, ובאופן זה השינוי קורה מלמטה, מתוך העם ובאופן טבעי ולא כפוי.

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה