זו אינה מקטרת

"זו אינה מקטרת" : אין לאף אחד מהשניים, לכיתוב ולדימוי, משמעות מלאה בנפרד זה מזה.

"המקטרת המפורסמת הזאת! איך שנזפו בי בגללה ! ועדיין, האם היו יכולים להזין את המקטרת הזאת בטבק? לא. כי הרי היא רק דימוי, לא כך?  אז אילו הייתי נכנע  וכותב על הציור הזה שלי: "זוהי מקטרת" – הרי הייתי משקר ! "

 

רנה מגריט

 

 

  • בספרו המילים והדברים, כתב פוקו

 

  • "לבד ממילת השלילה "אינה" הציור הוא חיקוי מושלם של ספר לימוד עם איורים וכיתוב מתבקש. באמצעות מילה אחת מגריט מערער את ההקשר המטאפיסי , שעל פי הנחתו של אפלטון בין מילים לדברים. בנוסף, מגריט ניתק את המחווה המקובלת במילה "זו" , שמעתה יש        לה רפרנט לא ברור: שכן, אל מה מתייחסת המילה "זו" – אל המקטרת, אל הבד, אל המשפט עצמו?"     

 

                                                          *

 

המקטרת של מגריט הפכה כבר מזמן  למותג שרואים גם על טי שירטס היום. פחות ידוע , עם כל ההבדלים, סיפורו של  דני דידרו בן המאה ה 18 ממחברי האנציקלופדיה הצרפתית הראשונה בסיוע אישים כמו וולטר , רוסו ואחרים – איש רנסנס של העת החדשה. יותר משהיה סופר גדול היה דידרו אינטלקטואל מבריק.

"זה אינו סיפור" אינה אלא כותרת לשלושה סיפורים שהוא כינה אותם "סיפורי מוסר השכל" והסיפור השלישי מפענח את  מה שנותר סתום בשניים הראשונים (פרשיות אהבה שלא עלו יפה). כותרת הטרילוגיה "זה אינו סיפור" עומדת בסתירה למהות הכתוב, לסיפורים. וחושפת את התחבולה של דידרו שעניינו כאן הוא להציג אמת מול בדיה ואולי ניתן לכנותו אבי אבותיה של המקטרת של מגריט.

 

                                                       *

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה