סיפור

הב הב מי רצח...

הב הב , מי רצח את ריכרד ואגנר?

לא זוכר מי תיאם את הפגישה, יורם ברונובסקי או אני, אבל כשהגענו לביתו שברובע קנזינגטון  וצלצלנו בדלת קיבל את פנינו מטאטא  חבוש בכובע קש. מאחורי המטאטא עמד הוא-עצמו, סטפן תמרסון, משורר ,מספר ,תסריטאי , מחזאי.

תמרסון (1910-1988) פולני ממוצא יהודי החל בהרפתקאותיו האוונגרדיים עוד בווארשה בשנות השלושים המוקדמות עם פראצ'סקה,שותפתו לחיים בסדרה של סרטים קצרים ניסיוניים אוונגארדיים  שאף אחד מהם לא שרד.

מ-1936 ועד 1939 שהה בפריס,שם התוודע  לסוריאליסטים ולחוג הדאדאיסטים וטריסטאן זארה בראשם, במיוחד התחבר ליאנקעל אדלר ומאוחר יותר כתב עליו ספר. את עיקר יצירתו, בכל התחומים עשה בלונדון, שם חי עד למותו. תמרסון כתב כמה עשרות ספרים בכמה שפות, מאלגוריות מורכבות ועד לספרי מתח סאטיריים. בספרו "בייאמבוס" הוא מספר על דמות מוטאנטית  בעלת שלוש רגליים  שאחת מהן מחוברת לרולר סקייט, ומשימתו  של היצור הזה - להמציא מין אנושי חדש. ב"תעלומת הסרדין",סיפור מתח שגיבוריו כלב פודל וסרדין, מופיעות בנוסף להם דמויות מגוונות: מרצה לפילוסופיה,קוראת בכף היד,מתמטיקאי מחונן וגם חייזר.

לפני שיצאנו,תמרסון העניק לי במתנה את ספרו "הב-הב ! או מי רצח את ריכרד ואגנר"!. הנה קטע מתוכו, בתרגום ראשון לעברית:

                                                           *

 

"...הוא הכיר אותי מייד. השמש עמדה מעל לקו האופק בגלל  שכדור הארץ סב על צירו בשעה שנסענו  והוד מלכותו לחץ על הגז.

עוד לפני זמן רב גיליתי שאני מעדיף לראות את חברי הטובים ביותר מושפלים עד עפר. מן הרגע שהם נעשים שרים בממשלה, קונים מכוניות מהודרות, עושים לעצמם שם – הם מתחילים להתעופף ממך . אנחנו צפים במרחק זה מזה כמו שתי סירות מנוע, ללא מנוע, שחדלו להיות מאושרים.

 הבחנתי בלמפאדפור  במכונית ענקית ומרשימה מאוד, אבל שמתי לב שהוא לא נראה מאושר.

"מה קרה לך , למפאדפור ? " שאלתי

הוא סיפר על הפחד שרודף אותו, שיום אחד, מישהו יחליט שזה מאוד הגיוני לקטוע את רגלו השמאלית ואת יד ימינו. החמאתי לו שזהו פחד מאוד מתוחכם. וגם – שהמשרה שלו מאוד מתוחכמת.

"מהי המשרה שלך?" שאלתי

אבל במקום תשובה לשאלתי , אמר:

"האם ידוע לך שכמה מהאנשים המפורסמים ביותר שנחשבו מתים שנים רבות – בעצם עדיין חיים?"

"סליחה ?" אמרתי

"כן, נודע לי ממקור מוסמך שפרידריך ניטשה, למשל, מת רק ביום שלישי שעבר"

"אתה מתכוון מטאפורית, כמובן" אמרתי

"לא! לא! אני מתכוון בדיוק למה שאמרתי. אם לא ניתן להפריך קיומו של מישהו יותר מאשר להוכיח אותו, כי אז, אם הוא אינו לטעמך, הדבר היחיד שנותר לעשות הוא להרוג אותו. וזה בדיוק מה שעשיתי ביום שלישי שעבר"...

 

תרגם ח.פ.

                                                                           *

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה