סיפור

המכולת של זילבר / אביחי קמחי

אביחי קמחי

 

המכולת של זילבר

 

על רקע לוגו של קוקה קולה נכתב בשלט הישן, המכולת של זילברמן ובניו אבל כולם קראו לו זילבר והיו שהוסיפו, אדון זילבר. התוודעתי למקום כשחבר קרוב הציע לי לרגל מצוקה כלכלית שפקדה אותי, לגור בדירת סבתו שהלכה לעולמה, ברחוב "ושבו בנים"  מספר שלוש בפתח תקווה. דירת שני חדרים, לא יותר משישים מטרים רבועים, שהייתה בדיוק מעל המכולת של זילבר. דניאל, בנו הבכור, סייע לאביו במשך חמש שנים לאחר שחרורו משירות קרבי, בו נפצע ואיבד את הראייה בעין ימין ואגף הנכים במשרד הביטחון התעלל בו. יום לאחר ויכוח עם אביו שנוהל בטונים צורמים, החליט לנסוע לקנדה ולהצטרף לדודו. זה היגר לשם לפני שנים ומצא את עצמו מדריך תיירים ישראלים וגם רכש לצורך כך אוטובוס בגודל בינוני. עיסוק זה פרנס אותו בצורה יפה. דניאל הצטרף לדודו שקיבל אותו בחיבה ובקור של קנדה הוא מצא שלווה. מהר מאוד הוא שכח על מה התווכח עם אביו ורק זכר שזעם ונעלב.

בנו השני של זילבר, עמנואל, בא לעולם בתקופה קשה בחיי הוריו ובין השאר סבלה אמו ציפורה  מדיכאון שלאחר לידה. לימים אובחן עמנואל כסובל ממחלה נפשית, וכך היו ימים כשהייתי בא למכולת והוא היה מקבל אותי בברכה ומספר בדיחה והיו ימים שהיה שקט וראשו באדמה והיו גם ימים שבהם לא היה. כך נאלץ זילבר לגייס לעזרתו עובד שאינו בן משפחה וסימון בר טוב, שהסתובב בשכונה מעבודה לעבודה, נבחר לתפקיד בחצי משרה.

חודשים ספורים לאחר שדניאל עזב לקנדה חלתה אמו בסרטן בפעם השנייה. לראשונה היא  חלתה בסרטן השד וכריתה מלאה וטיפולים מונעים סלקו את הסרטן לעשר שנים. כעת הסרטן תקף שוב והתפשט בחלל הבטן והקים מאחזים בכבד ובמעי הגס. בדיוק אז הפך דניאל לשותף של דודו בעסקי התיירות ואף ששמע מדודו ששמע מאשתו על מצב אמו, לא גילה דאגה מיוחדת וחשב שהדבר יסתדר כמו בפעם הקודמת ועליו לדאוג לעתידו הכלכלי. חזרה ארצה לסייע להוריו לא עמדה על הפרק.
במצב שנוצר הוטלה כל מעמסת הטיפול בציפורה על כתפיו של זילבר. הבן עמנואל עבר התמוטטות עצבים, אולי בהשפעת המצב של אמו או ללא קשר אליה והוא אושפז שוב, והפעם לתקופה ארוכה. זילבר נאלץ לסמוך על סימון ובכל פעם שנעדר הופקדה המכולת בידיו של סימון שהיה אהוב ואהוד על הלקוחות.
באחד מהסיורים עם קבוצת תיירים ישראלית, פגש דניאל את מיכל שבאה עם חברתה נוגה לקנדה במסגרת טיול שהחל בדרום אמריקה והמשיך לארצות הברית וקנדה. מקנדה היו אמורות הבנות לחזור לישראל. לנוגה חיכה חבר אוהב והורים דואגים. מיכל בעלת עיניי התכלת ועצמות הלחיים הגבוהות, נפרדה לפני שנה מחבר אתו עמדה להתחתן. אביה היה נשוי לאישה שנייה, לאחר שאשתו הראשונה, אימא של מיכל, נהרגה בתאונת דרכים. כך שלמיכל לא היה בדיוק לאן ובשביל מה לחזור. כשדניאל הציע לה להישאר בקנדה ולהצטרף לעסק התיירות בגלל שליטתה המושלמת בשלוש שפות, מלבד עברית ולא מעט גם בגלל המראה הייצוגי שלה. מיכל הסכימה לנסות תמורת מגורים חינם בחדר בדירה של דניאל ושכר שבעיניה היה מאד מפתה.
הקרבה שנוצרה בין דניאל למיכל גרמו לשניהם לחבב אחד את השני ודי מהר פרח לו רומן לוהט, שהרחיק את שניהם מאד מכל מה שקורה בישראל.

בשתיים לפנות בוקר צלצל הטלפון בביתו של דניאל. על הקו היה סימון שסיפר לדניאל, שזילבר אביו, קיבל אירוע מוחי והוא מאושפז בבית חולים שערי צדק, מורדם ומונשם.

 

                                                               

 

                                                    *

אנחנו ממש אהבנו!
  • הוספת הערה

שכחת סיסמא?

הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת מייל לשחזור סיסמה


שליחה