בן אדם אוניברסלי תעודת זהות

בן אדם אוניברסלי

בן אדם אוניברסלי

בן אדם אוניברסלי נולד ב 3 בינואר 1961, הוא אינטלקטואל, מרצה ופובליציסט שכתב שלושה ספרים, הרואה את עצמו בשמאל האמיתי והאוניברסלי. בתפיסת עולמו, אתיאיסט מושבע ואינו מייחס כלל ועיקר חשיבות ללאומיותו. דמוקרטיה היא נר לרגליו ובעיניו אין תחליף לה לתחלואי העולם.

אוניברסלי תמיד ימצא את עצמו מזוהה עם “משוגעי פרויד” ו-“משוגעי קרוי” (זיגמונד ומשה), אינטלקטואלים גדולים על החברה, ו’פסיכופטים’ שהחברה גדולה עליהם. הראשונים שעתם היפה כשהחברה פונה להם עורף, הנאה לשוחח עימם עד אין קץ. האחרונים שעתם הרעה הופכת אותם לשעירים לעזאזל, והם יֶכסו תחת כל כנף פרושה וללא הפרעה ודחיה מרתק להאזין להם. הם ישמיעו להג והגיגים סדורים ומובנים בדיוק כמו אחיהם בשאר “העדר השפויים” רק שלהם אין את הפילטרים וזה מה שעושה אותם מעניינים ואת קרבתם למרתקת.
נדבך נוסף וחשוב בחייו של אוניברסלי הוא המאבק בעוולות. הוא יקדיש אותו להט ומרץ הן נגד מחריבי עולמות והן נגד גנבי תרנגולות, אלה וגם אלה ניקלים ומסוכנים.

 

בן אדם אוניברסלי- ביוגרפיה

ראשית דרכו

אוניברסלי נולד בשם מחמוד אבו שארב, בן לזאידה אבו-ראשד, עליה השלום, עקרת בית אנאלפביתית, שקומתה הפיזית מטר וחצי והרוחנית קילומטר וחצי. הייתה אישה אידאליסטית ופעלתנית שהמשפט השגור בפיה “הפלא לא מפליא אותי”. ולאחמד (אבו -טאפש) אבו-שארב אבו-אל הון, פועל דחק פשוט ואנאלפבית אף הוא, בצפון הנגב בשבט חורה שעל הציר באר שבע- ערד. לימים הפכה חורה לעיירה אך תושביה עדיין מקיימים מבנה חברתי שבטי. משפחתו ערבית בדווית במוצאה ומוסלמית סונית בדתה, והוא הבן השני מתוך שמונה.

אוניברסלי הוא אוטודידקט במלוא מובן המילה. הוא צמח בערוגה ילידית ולא אליטית. הוא התמיד בבית הספר המקומי של השבט שבע וחצי שנות לימוד כתלמיד בינוני ומטה. חיש מהר גילה שספסל הלימודים הקונבנציונלי לא נבנה על פי מידות עכוזו הלא קונבנציונלי , ומשום כך נטש את בית הספר והצטרף לאביו ולאחיו הבכור  לעבודות דחק במושבים ובשולי עיירות הפיתוח.

 

מגיל 13 החל לכתת את רגליו מעבודה לעבודה. הוא עבד כשוליה וניסה לרכוש מקצוע כמכונאי, מסגר, חשמלאי או נגר. עד מהרה גילו מעסיקיו את דיברתו הרבה וחוסר תפוקתו בעבודה ומיהרו לפטרו פעם אחר פעם. בייאושו ניסה לפנות אל משלחי יד פיזיים בתקווה להתמקצע שם בתחומי החקלאות והתעשייה, אך גם באלה ‘בלטה הדברת והוזנחה המעדרת’ ושוב מצא את עצמו מפוטר פעם אחר פעם, וכך עבר והתגלגל בין יותר מחמישים מקומות עבודה.

כאשר עמד על דעתו אוניברסלי החל לחצוב את דרכו וגילה כי ייעודו ומקצועו הם למעשה לחשוב, לדבר ולכתוב והחל לחפש אפיקים לתת ביטוי לכישוריו הרטוריים.

אחרי גיל 20 החל את דרכו האתיאיסטית ובאיטיות התרחק מהאמונה שעל ברכיה גדל. ראשית השתחרר מדת ההתגלות ואמונותיה בתהליך התבודדות מרחיק לכת ותוך מחשבות מייסרות. אוניברסלי מגדיר זאת כ”מלחמת עולם אדירה בתוך גולגלתי הזעירה”. במקביל החל להתרועע עם משכילים ואנשי רוח יהודים מהשמאל הציוני, ותמך בתכניותיהם ומאווייהם הפוליטיים בהפגנות, עצרות מחאה וגם בקלפי.

בתאריך 30.11.1989 שינה את שמו רשמית, בכל הדוקומנטים שברשותו, ממחמוד אבו שארב לבן אדם אוניברסלי. השם שונה כמחאה וכתפיסת עולם וכמו כן כתמרור אזהרה בוהק בפני הלאומנות והקנאות הן היהודית והן הערבית. המהלך האישי והדרמטי לא בא להטיף לאוניברסליזם אלא להראות שאוניברסליזם אפשרי ,כמובן אם מבשילים נפשית למהלך, והוא עדיף עשרות מונים על הכיתתיות והבדלנות.

שינוי השם השפיע על בני משפחה נוספים הן הגרעינית והן המורחבת, ובני משפחה נוספים שינו את שמם מי מטעמי אידאולוגיה ומי מטעמי ‘קוסמטיקולוגיה’.

אחרי גיל 30 החל אוניברסלי לתת גט כריתות לשמאל הציוני על כל גווניו ולתמוך במדינה אחת מהירדן ועד לים ליהודים ולערבים. מדינה שוויונית ודמוקרטית, חפה מלאומיות ובה תהווה הדת עניין פרטי לכל אחת ואחד, מופרדת מהמדינה, שלא תפרנס קהלים ושקהלים לא יתפרנסו ממנה. התנאי המרכזי להשכנת שלום בין ערבים ליהודים הוא הפיכת ישראל, הגדה המערבית ורצועת עזה למדינה אחת לכל לאומיה ואזרחיה. אוניברסלי גורס שגם אם רעיון זה נראה רחוק והדרך להגשמתו ארוכה, לפחות לחוס בצלו כאידאל כל כך נאצל יצדיק את ההמתנה ואת החתירה לכיוונו. אלטרנטיבות אחרות יגְזרו למרבית הצער סבל וייסורים תמידיים על האזור ותושביו ולא יצלחו פוליטית. בתקופה זו הוא לא רואה לעצמו בית פוליטי בפרלמנט הישראלי ולכן בשנים האחרונות הוא מצביע לכנסת הצבעות טקטיות ולא אידאולוגיות.

 

“בעיית הבדווים”

מחוזות ילדותו של בן אדם אוניברסלי הם השבטים הערבים הבדווים במרחבי הנגב הצפוני והדרומי. אוניברסלי לא חושב שרלוונטי ונכון לבקרם בכלים אינטלקטואלים ואקדמיים מערביים. הקידמה והזמן יעשו את שלהם וכל תהליך או פעולה מאולצים או ניסיון לכפות יחטיאו את המטרה וישיגו את ההפך מהמקוּוֶה. כל החומריות והסממנים הנובורישים שמגיעים אליהם מהמערב יפנו אט אט את מקומם למהות, לעומק ולרוח. והשיח סביב הקופים לא יהיה רק בהקשר לטיול האחרון בספארי אלא כתוצאה מצפיה בסרט משפט הקופים שנצפה לאחרונה על ידי חבורה.

 

ציונות

אוניברסלי רואה בציונות תורה רעה, לאומנית ובדלנית וכמחרחרת ריבים ומדנים ועל כן חייבים להפטר ממנה- לטובת היהודים בראש ובראשונה, והערבים לשם השכנת שלום אמיתי ולחיים בצוותא, ולעולם כולו האחוז בגרוגרתו על ידי הלובי הציוני המכונה ‘איפא”ק’ ותומכיו המיליארדרים היהודים הציוניים הימניים ביותר וחסידי הציונות הנוצרים האוונגליסטים אף הם, ממניעים פונדמנטליסטים של דחיקת הקץ.

 

מיליטריזם

אוניברסלי תומך בפציפיזם ורואה בצה”ל גוף ענק שהולך ומסתאב, הבולע את כל כספי הציבור ואת הרוב המכריע של בנותיו ובניו. מאז הקמת מדינת ישראל צה”ל הפך אט אט לשליט המדינה. זהו צבא שהמדינה היא מדינתו והוא שמכתיב את הטון, ולכן אין מנוס מלפרקו בבוא העת כאשר תקום המדינה השוויונית לשני העמים.

הוא אינו משלה את עצמו ואינו מאמין שהדבר יקרה בדרך ממסדית של המוסדות הקיימים מפני שרבים הכוחות ורבות האליטות שמתנגדות לכך מסיבות אישיות בעיקר. ולכן, מה שיקרה לדעתו הוא שהערבים המתגוררים בין הירדן לים יתרבו מאוד, היהודים שאינם מתגייסים לצה”ל יתרבו אף הם, קרנו של צה”ל תרד וזוהרו יועם, קופת המדינה תידלדל והמכונה הענקית הזו תמצא את עצמה ללא דלקים, ברגים וכוחות אנושיים שיזינו אותה. זהו הסיום המתקבל ביותר על הדעת לאור הכוחות הרבים השומרים על גחונה של “פרה קדושה” זו בתקופה הנוכחית. סיום אחר לא נראה סביר.

זיכרוּ, צבא זה “מרביץ” בחייליו זו דרך הארץ למשוריינים וכלי המשחית במקום “להרביץ” בהם דרך ארץ.

 

חייו האישיים

בשנת 1983 השתדך לקרובת משפחה מרצועת עזה, הנישואין החזיקו מעמד כחודשיים ומאז ‘מתהדר’ אוניברסלי בתואר גרוש. ממערכת הנישואין הקצרה נולד לו בן.

 

ספריו

 

  • גוי במדינת היהודים

סיפור התבגרותו וצמיחתו של בן אדם אוניברסלי במדינת ישראל מילד מדברי לאינטלקטואל שוחר שוויון אוניברסלי. הספר תורגם לאנגלית ונמכר ברשת אמזון.

 לאתר הספר לחצו כאן

  • אתיאיזם מונותיאיזם

סיפור מסעו, מפגשיו ושיחותיו של בן אדם אוניברסלי במרחבי אוסטרליה וניו זילנד .

 לאתר הספר לחצו כאן

  • רשימותיו של בן אדם אוניברסלי, הרצאות וערבי שיח

אסופה של מאמרים שאוניברסלי כתב במשך השנים. שפת אמו היא ערבית אך בן אדם אוניברסלי הוא אוטודידקט של השפה העברית ולכן במרוצת חייו כתב מאמר אחד בלבד בערבית לעיתון ‘אל סינארה’ , אותו הכתיב בטלפון לנערה ערביה משכילה.  

 לאתר הספר לחצו כאן

 

בן אדם אוניברסלי עם אביו

בן אדם אוניברסלי עם אביו

 

 

 

בן אדם אוניברסלי עם אימו

בן אדם אוניברסלי עם אימו

 

 

פסל המגפיים והשעון, מעשה ידיו של בן אדם אוניברסלי.

פסל המגפיים והשעון, מעשה ידיו של בן אדם אוניברסלי.

 

 

אשכול המגפיים מסמל את עבודות הדחק ורעיית פרות משלח ידו האחרון בקיבוץ חולית. השעון החגור למתניו של הפסל מסמל את כמיהתו להחליף כאוס ופונדמנטליזם שפושה במדינת ישראל ובסביבותיה בקצב מהיר ומפחיד, בסדר ופרפקציוניזם.

לקריאת מאמרים חדשים של בן אדם אוניברסלי, לחצו כאן: מאמרים חדשים.

עוד מאמרים תמצאו כאן:  מאמרים נוספים.

וכאן: הפיוס עם פטוטה והשתלשלות העניינים.

 

ליצירת קשר עם בן אדם אוניברסלי: 054-2666313; universali.ba@gmail.com